Bernacki Most i okolice

Chciałem dziś się wybrać na szlak puszczańskich mokradeł od strony szosy prowadzącej do Narewki, nie jak najczęściej od Soroczej Nóżki. Trochę się zdziwiłem, że droga prowadząca do szlaku zamknięta dla wszystkich pojazdów. Na słupie, który tablicą informował, że tu znajduje się szlak-umieszczono zakaz wjazdu. Spory kawałek lasu obok drogi wycięto, dziś tu jest niemal polana z wystającymi z ziemi pniami po świerkach. Nie mam pojęcia czy szlak zlikwidowano, czy zmieniono jego trasę.


Szlak Puszczańskich Mokradeł 2017-06-04

Zmieniłem zamiar i pojechałem dalej. Po prawej stronie szosy w kierunku najbliższej wsi, czyli Skupowa prowadzi droga leśna do parkingu. O czym informuje drogowskaz. Parking znajduje się na terenie starej składnicy drewna, do niej w dawnych czasach prowadziła linia kolejki wąskotorowej, której dziś oczywiście już nie ma (linia jest jeszcze zaznaczona na mapach Puszczy), kwadrat 75, 76.

Dalej właściwie bez zastanowienia i mapy-można powiedzieć-na oślep, jechałem drogą leśną (na mapie ona nosi nazwę Belkowa Droga). Dojechałem do miejsca o nazwie Gołe Bagna. Droga Belkowa wijąc się przez Puszczę Ladzką, zaprowadziła do Bernackiego Mostu-osady właściwie letniskowej. Miejsce ogniskowe z wiatą, kilka domów, tablica informacyjna z mapą rejonu, tablica pamiątkowa poświęcona dawnym mieszkańcom wsi… to wszystko.


Droga Belkowa


Gołe Bagna


Bernacki Most

Droga w kierunku osady o nazwie Podlewkowie wije się między połaciami boru sosnowego, który wygląda na najwyraźniej stworzony ręką człowieka. Przy drodze, prawie tuż za Bernackim Mostem drogowskaz informujący o znajdującym się tu „grobie legionisty” i tu wkrada się mały błąd… droga oczywiście prowadzi przez sosnowy i mieszany lasek do grobu-lecz jak napis informuje-jest to rosyjski żołnierz z okresu I WŚ.
W tamtym czasie przy budowie kolejek wąskotorowych w Puszczy Niemcy „zatrudniali” jeńców. Byli to przeważnie Rosjanie i Francuzi. W okolicy wsi Świnoroje znajduje się cmentarz Rosjan, którzy zmarli w obozie jenieckim. Być może ten, który leży w tym grobie w okolicy Bernackiego Mostu pochodził z tego właśnie obozu. Lecz są to tylko moje przypuszczenia.Dalej przejechałem przez Podlewkowe, wieś złożona z kilku domów, w kierunku mostu na Narewce. Wróciłem przez Podlewkowe w kierunku kolejnej wsi na trasie niebieskiego szlaku-Suszczy Borek. Przy torze kolejowym dróżniczówka z czasów carskich , poza tym kilka domów. Dalej przez Minkówkę do Zabłotczyzny, w której okolicy rozpościerają widoki na dolinę rzeki Narewka i otaczające ją wzniesienia, na których z oddali widać już miejscowość o tej samej nazwie – Narewka.* WIĘCEJ ZDJĘĆ Z 2018-07-08


LINKI

* SZLAK PUSZCZAŃSKICH MOKRADEŁ

* Sorocza Nóżka

* Bernacki Most

* Skupowo

* Świnoroje

* Zabłotczyzna

* Narewka

* NAREWKA – rzeka

* WIĘCEJ ZDJĘĆ Z 2018-07-08

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s